فواید بازیافت پلاستیک

زباله ها امروزه به یک معضل بسیار بزرگ برای انسان ها تبدیل شده اند. همچنین تجارت طلای کثیف که یک صنعت نوین است، محبوبیت زیادی پیدا کرده است. پلاستیک یکی از این زباله هاست که تجزیه آن در طبیعت سال ها طول می کشد؛ به همین دلیل بسیاری از کشورهای پیشرفته به بازیافت این زباله ها روی آورده اند. در ادامه این مقاله به چند مورد از مهم ترین فواید دستگاه بازیافت پلاستیک خواهیم پرداخت.

فواید بازیافت پلاستیک

همانطور که گفته شد بازیافت پلاستیک فواید بسیار زیادی دارد. در ادامه شما را با مهم ترین فواید بازیافت پلاستیک آشنا خواهیم کرد.

  • کاهش محل های دفن زباله:

اولین و مهم ترین فایده ی بازیافت پلاستیک، کاهش محل های دفن آن می باشد؛ زیرا در بسیاری از مواقع برای از بین بردن زباله ها، اقدام به دفن آن ها می کنند. همانطور که میدانید زباله ها به دو دسته تقسیم می شوند: تجدید پذیر و تجدید ناپذیر. از آنجایی که زباله هایی مانند پلاستیک به مدت زمان بسیار زیادی برای تجزیه شدن در طبیعت نیاز دارند، به آن ها تجدید ناپذیر می گویند. با توجه به آن که پلاستیک تجدید ناپذیر است، بعد از دفن شدن در محل های دفن زباله مدت به زمان بسیار طولانی نیاز دارد تا از بین برود. همچنین این مدت زمان با توجه به میزان تولید روزانه زباله ها به هیچ عنوان منطقی نیست و باعث می شود که هر روز محل های مورد نیاز برای دفن زباله بیشتر شوند. 

بازیافت پلاستیک می تواند به خوبی این مشکل را حل کند؛ چرا که بازیافت کردن زباله ها نیاز انسان ها را برای محل دفن به حداقل می رساند. این موضوع یکی از اصلی ترین مزایایی است که می تواند به شهرهای مختلف کمک کند تا به خوبی بتوانند از شر زباله های پلاستیکی خود خلاص شوند. همچنین کاهش محل های دفن زباله می تواند به حفظ هر چه بیشتر و بهتر محیط زیست کمک کند.

البته که این موضوع می تواند از آلودگی بیشتر خاک نیز جلوگیری کند و این موضوع در مناطقی که کشاورزی در آنها رونق دارد، بسیار مهم است.

  • کاهش مصرف نفت:

همانطور که میدانید معمولا در دنیای امروزی کاهش منابع سوخت های فسیلی یک معضل بسیار بزرگ به حساب می آید. همچنین درآمد اصلی ایران از طریق فروش منابع نفتی و سوخت های فسیلی و همچنین معادن آن است. پس قطعا صرفه جویی در مصرف سوخت های فسیلی می تواند تا حد بسیار زیادی موجب افزایش سرمایه های ملی نیز گردد. یکی از بهترین راه حل ها برای صرفه جویی در مصرف سوخت های فسیلی بازیافت مواد پلاستیکی است؛ زیرا با این کار دیگر نیازی به مصرف بیش از حد از سوخت های فسیلی برای تولید پلاستیک نخواهد بود. با بازیافت پلاستیک می توان به راحتی جلوی هدر رفت سوخت های فسیلی را گرفت. با انجام این کار در حقیقت پلاستیک های مصرف شده را دوباره استفاده می کنیم و به هیچ عنوان نیاز به استفاده از نفت نخواهد بود.

در این فرآیند پلاستیک مورد نظر به گرانول تبدیل می شود و دوباره به پلاستیک با شکلی دیگر تبدیل خواهد شد. این فرآیند می تواند مزیت های بسیار زیادی را نسبت به دیگر روش ها داشته باشد.

  • کاهش گازهای گلخانه ای:

در حال حاضر کره ی زمین به دلیل مصرف بیش از حد سوخت های فسیلی، با مشکلاتی نظیر گرم شدن کره زمین و همچنین سوراخ شدن لایه اوزون روبرو است. از این رو بهتر است همیشه به دنبال راه حلی برای جلوگیری هر چه بیشتر از انتشار گازهای گلخانه ای باشیم.

از جمله مزایای دیگری که بازیافت پلاستیک دارد، می توان به کاهش چشمگیر گازهای گلخانه ای اشاره کرد؛ زیرا در برخی از موارد به جای دفن کردن زباله ها از روش سوزاندن برای از بین بردن آن ها استفاده می گردد و همین امر در نهایت منجر به تولید گازهای مضر گلخانه ای می شود.

تبدیل زباله های پلاستیکی به گرانول و پلی اتیلن می تواند تا حد بسیار زیادی از انتشار گازهای گلخانه ای که به این دلیل به وجود می آیند جلوگیری کند. همچنین این موضوع می تواند باعث حفظ محیط زیست که کمی پیش تر به آن اشاره شد، کمک کند.

  • کاهش زباله های موجود در طبیعت:

وجود زباله های پلاستیکی در طبیعت قطعا یکی از بزرگترین مشکلاتی است که طبیعت با آن دست و پنجه نرم می کند. علت این موضوع معمولا این است که افراد مختلف بعد از گردش در طبیعت از خودشان یک سری زباله در طبیعت به جای می گذارند. از این رو اگر مراکز بازیافت زباله در یک شهر وجود داشته باشد و زباله های پلاستیکی را خریداری کند، معمولا افرادی برای داشتن درآمد از این راه به محل های پر تردد انسان ها در طبیعت رفته و اقدام به جمع آوری این زباله ها می کنند. این موضوع می تواند تا حد بسیار زیادی به حفظ منابع طبیعی کمک کند.

البته بهتر است همیشه زباله های خودتان را در سطل آشغال بیاندازید. با این کار می توانید تا حد بسیار زیادی به حفظ محیط زیست و همچنین منابع طبیعی کمک کنید. همچنین تفکیک زباله نیز می تواند تا حد زیادی سودمند باشد.

  • سودآوری:

بازیافت زباله های پلاستیکی علاوه بر حفظ طبیعت، می تواند یک کسب و کار بسیار پرسود باشد. همانطور که گفته شد بازیافت زباله ها به طلای کثیف مشهور است و می تواند برای شما بسیار مقرون به صرفه باشد. علت این موضوع این است که شما زباله های پلاستیکی را می توانید با قیمت بسیار پایینی تهیه کنید و بعد از تبدیل آن به گرانول، سود قابل توجهی را از کار بدست بیاورید.

سود آوری این صنعت به حدی است که بسیاری از غول های تکنولوژی مانند چین به این صنعت روی آورده اند و این موضوع باعث شده بسیاری از کشورها حتی به خرید این زباله ها روی بیاورند.

همچنین فرآیند تبدیل زباله پلاستیکی به گرانول بسیار ساده بوده و می توان آن را با استفاده یک سری ماشین آلات خاص انجام داد. این مزیت از دلایل اصلی سودآوری این تجارت است. همانطور که گفته شد صنعت بازیافت پلاستیک یکی از پرسودترین صنایع امروزی به حساب می آید. حتی در ساده ترین حالت شما می توانید با فروش این مواد پلاستیکی سود زیادی را کسب کنید و حتی در فرآیند بازیافت آن دخالتی نداشته باشید.

 

منبع: google search

نوشته های اخیر

دسته بندی ها