انواع نایلون ها

انواع نایلون ها

نایلون از انواع پلیمر ترکیبی است که در ساخت آن از مواد نرم استفاده میشود و نخستین کاربرد تجاری آن در ساخت مسواک و جوراب زنانه بوده است. هدف اصلی از کشف نایلون، استفاده از آن در ساخت لباسهای جنگی در جنگ جهانی دوم بود که بعدها در ساخت تایرهای خودرو، جلیقه‌های ضد گلوله و چترهای نجات نیز نایلونها به کار گرفته شدند.

امروزه نایلون از جمله پر کاربردترین پلیمرها شناخته شده است و محبوبیت زیادی دارد که از انواع مختلف آن میتوان به نایلون عریض یا گلخانه‌ای، نایلون شیرینک، نایلون حبابدار و نایلونهای پشت چسب دار اشاره کرد که به شکلهای گسترده‌ای مورد استفاده قرار میگیرند.

 

نایلون عریض یا گلخانه‌ای

نایلون عریض به نوعی از نایلونهای پلی اتیلن گفته میشود که بیشترین کاربرد آنها در گلخانه‌ها برای پرورش قارچ، گیاهان و مانند اینها است و به عنوان یک پوشش مناسب برای سقف روی گلخانه به جای شیشه‌ها مورد استفاده قرار میگیرند. این نایلونها را در انواع ابعاد، ضخامت و سایز بندی میتوانید تهیه کنید.

استفاده از نایلون عریض در گلخانه‌ها سبب میشود که هزینه‌ها به میزان چشمگیری کاهش یابند. دلیل دیگر استفاده از نایلون در چنین مکانی این است که دارای وزن سبکی است و میتوان آنها را روی اسکلتهای دائمی گلخانه بدون آنکه بار اضافی را وارد کند استفاده کرد. این نایلونهای عریض از مقاومت بالایی در برابر طوفان، سرما، نور خورشید و غیره برخوردار هستند.

 

نایلون شیرینگ

از نایلون شیرینگ در بسته بندی محصولات استفاده میشود که برای بسته بندی انواع محصولات با هر طول، عرض و حجمی قابل استفاده است که امکان انتخاب آنها در هر رنگی نیز امکان پذیر است. برای استفاده از نایلون شیرینک به آنها حرارت میدهند تا روی محصول به خوبی وکیوم شده و از آنها در برابر هر عامل محیطی محافظت کند.

استفاده از این نوع اطمینان خاطر از جهت عدم آسیب رسیدن به محصول را به هنگام حمل و نقل و جا به جایی به شما میدهد. همچنین از ورود آلودگی و گرد و غبار به داخل محصولها جلوگیری میکند که این مورد به ویژه برای محصولهای بهداشتی و خوراکی نکته بسیار مهم و قابل توجهی است.

 

نایلون حبابدار

به این انواع نایلونها، ضربه گیر نیز گفته میشود که دارای حبابهای برجسته در سطح خود هستند که این حبابها نیز میتوانند در انواع سایزها ساخته و طراحی شوند. نایلون حبابدار با هر اندازه از حباب در سطح خود برای کارهای مخصوصی مناسب هستند. برای مثال حبابهای کوچک جهت بسته بندی محصولهای کوچک و حبابهای درشت برای بسته بندی محصولها با ابعاد بزرگتر مورد استفاده قرار میگیرند.

این انواع نیز به صورت 2 لایه، 3 لایه و 5 لایه امکان تهیه دارند که بر طبق مصارف خاص شما باید نوع مناسب تهیه شوند. به هنگام استفاده از این انواع توجه داشته باشید که باید برای اثر پذیری بالاتر آنها، قسمت حبابدار را مستقیما روی محصول قرار دهید تا بتواند به خوبی از تکان خوردن محصول جلوگیری کند و امکان صدمه رسیدن را به هنگام جا به جایی به کمترین میزان خود برساند.

 

نایلون پشت چسب دار

این انواع دارای خاصیت چسبندگی در سطح خارجی خود هستند. کاربرد این انواع در صنایع مختلف جهت انجام محافظتهای لازم است. این نایلونها به خوبی میتوانند از سطوح مختلف در دماهای مختلف و شرایط گوناگون مراقبت کنند و آنها را از عوامل خارجی و آسیبهای احتمالی در امان نگه دارند.

یک نمونه استفاده از این نایلون، روی وسایلی است که خریداری میکنید، برای مثال هنگامی که وسایل برقی را خریداری میکنید بر روی تمامی آنها این نایلونهای چسب دار را به طور قطع مشاهده کرده‌اید. از ویژگی بارز این انواع این است که به راحتی از روی محصول جدا میشوند بدون آن که هیچ ردی از خود به جای بگذارند.

 

منبع:google search

نوشته های اخیر

دسته بندی ها