گرید آف و آن پتروشیمی چیست؟

گرید آف و آن پتروشیمی 

با توجه به پیشرفت هر روزه تکنولوژی امروزه برای تولید محصولات پلاستیکی راه حل ها و روش های متعددی وجود دارد. از جمله آن ها استفاده ااز گرانول برای تولید محصولات پلاستیکی است.

گرانول ها یک سری دانه های بسیار ریز هستند که متداول ترین مواد اولیه برای تولید قطعات پلاستیکی به حساب می آیند. پروسه تولید قطعات پلاستیکی با استفاده از گرانول بسیار ساده تر از دیگر مواد مشابه مانند پودر پلیمر است. از این رو معمولا از گرانول برای اینکار استفاده می گردد.

از مواد پلیمری برای تولید مواد پلاستیکی مختلف به صورت انبود مانند نایلون استفاده می گردد. در صنعت پتروشیمی مواد پلیمری دارای چند گرید هستند. به این گریدها گرید آف و گرید آن پتروشیمی گفته می شود.

گرید آن در پتروشیمی چیست؟

زمانی که مواد پلیمری از هر جهت با استانداردها تطابق داشته باشند و بهترین کیفیت را دارا باشند به آن ها گرید آن گفته می شود. این مواد از قیمت بالاتری نسبت به گرید آف برخوردار هستند. علت این موضوع کیفیت بالاتر مواد می باشد. با این حال بسیاری از افراد فعال در این حوزه گرید آف را ترجیح می دهند. به هر حال اگر از گرید آن به عنوان مواد اولیه استفاده کنید، قطعا محصول بسیار با کیفیت تری را در اختیار خواهید داشت. اگر کیفیت محصول نهایی تا حد زیادی برایتان اهمیت دارد بهتر است از گرید آن استفاده کنید. استفاده از این ماده اولیه تا حد زیادی موجب افزایش کیفیت محصول شما می گردد.

استفاده از گرید آن ها به عنوان مواد اولیه یک روش بسیار مرسوم برای تولید مواد پلاستیکی با کیفیت است. درست است که استفاده از گرید آن تاثیر بسیار بالایی بر روی قیمت محصول دارد اما بهتر است قیمت را فدای کیفیت نکنید.

در برخی از موارد دیده شده که برخی از تولیدکنندگان از گرید آف درجه یک برای تولید محصولات خودشان استفاده می کنند. استفاده از این روش می تواند تا حد زیادی باعث کاهش هزینه های مربوط به تولید محصول گردد. اما استفاده از چنین موادی نیز در کیفیت نهایی محصول تاثیر بسیار زیادی را دارد. حتی با وجود درجه یک بودن مواد اولیه بازهم محصول مورد نظر از کیفیت لازم برخوردار نخواهد بود. پس حتما در هنگام خرید مواد پلیمری حتما به این نکته توجه لازم را داشته باشید.

گرید آف در پتروشیمی چیست؟

گرید آف در حقیقت مواد گرانول های پلیمری بازیافتی هستند. این مواد از استانداردهای لازم برخوردار نیستند. این استانداردها شامل استانداردهای ظاهری و فیزیکی و مکانیکی می شوند. به علت نداشتن چنین استانداردهایی این مواد به صورت جدا دسته بندی می شوند و به آن ها گرید آف می گویند.

اگر بخواهیم تخصصی تر در این رابطه صحبت کنیم محصولات پتروشیمی دارای دو شاخه اصلی هستند. شاخه اول شاخه جریان مذاب و شاخه دوم دنسیتی است. این دو شاخه از محصولات پتروشیمی به صورت یک استاندارد عمل می کنند. اگر محصول مورد نظر پلیمری خواص ذکر شده در دیتا شیت محصول نو را دارا نباشد لقب گرید آف را دریافت می کند.

اگر محصول مورد نظر ما یکی از خواص مورد نظر را نداشته باشد به آن گرید آف ۱ و هر اگر هر دو را نداشته باشد به آن گرید آف ۲ می گویند.

برای درک بهتر این موضوع بهتر است بگوییم که بعضی از مواقع ممکن است مواد پتروشیمی هر دو شاخص مذاب و دنسیتی را داشته باشد. اما در این مواد اولیه یک سری رگه ها و آلودگی ها مشاهده شود. در این صورت می گوییم که مواد مورد نظر در دسته گرید آف۱ قرار دارد.

حالت دیگری که ممکن است اتفاق بیفتد در مواد اولیه گرید آن است در چنین حالتی ممکن است ماده اولیه تولید شده یکی از شاخصه های مذاب و یا دنسیتی را نداشته باشد و علاوه بر آن دارای آلودگی نیز باشد. در چنین حالتی ماده اولیه گرید اف ۲ نامگذاری می شود. این مواد اولیه به دلیل کیفیت پایین چندان مورد استفاده قرار نمی گیرند.

برای اینکه گرید آف ۳ را درک کنید بهتر است اینگونه توضیح دهیم که اگر ماده اولیه علاوه بر نداشتن شاخصه های استاندارد اولیه دارای ناخالصی های دیگر مانند زباله ریز و درشت و یا سنگ ریزه ها باشد به عنوان گرید آف درجه ۳ و یا دم جارو شناخته می شود. به مواد اولیه ای که دارای استانداردهای گرید ۲ و ۳ هستند اصطلاحا ضایعات می گویند. این مواد به دلیل کیفیت پایین و وجود ناخالصی های متعدد در آن ها به هیچ عنوان برای استفاده های مختلف مناسب نیستند. البته در برخی موارد خاص دیده شده که از چنین موادی به عنوان ماده اولیه استفاده می کنند.

خرید مواد گرید آف:

از آنجایی که این مواد پلیمری یک سری ماده استراتژیک به حساب می آیند شما می توانید در بورس ایران اقدام به خرید چنین موادی کنید. اما محصولات گرید آف در چنین فضاهایی به فروش نمی رسند. از این رو خرید این مواد کمی ممکن است سخت باشد. مواد گرید آف معمولا تحت عنوان پلیمرهای دست دوم و یا دست چندم شناخته می شوند.

خرید این مواد کار بسیار سختی است. بهتر است همیشه یک متخصص و کارشناس در این حوزه را همراه خودتان داشته باشید. همچنین در هنگام خرید به میزان ناخالصی و میزان درخشندگی پلیمر مورد نظر دقت لازم را داشته باشید. با این کار می توانید یک خرید با کیفیت را داشته باشید. همچنین بهتر است همیشه در هنگام خرید به میزان استحکام این مواد نیز توجه کنید. میزان استحکام این مواد معمولا یک معیار برای تعیین کیفیت در این مواد به حساب می آید. البته بهتر است تمامی این پارامترها توسط کارشناس مربوطه مورد تایید قرار گیرد.

قیمت پلیمرهای گرید آف:

اگر قصد خرید گرید آف را دارید باید ابتدا حتما از قیمت گرید آن آگاهی لازم را بدست بیاورید. شما می توانید از طریق روش های مختلفی قیمت گرید آن را بدست بیاورید.

البته دقت داشته باشید که برای خرید گرید آن ها باید حتما یک شرکت تاسیس کنید و مراحل کار را به صورت قانونی انجام دهید. همچنین برای تعیین قیمت گرید آف براساس درجه بندی آن ها عمل می کنیم. یعنی اگر بخواهیم قیمت گرید آف۱ را تعیین کنیم ۹۰ درصد از قیمت گرید آن را برای آن ها در نظر می گیریم. علت این موضوع کیفیت بالای گرید آف ۱ و قابل استفاده بودن آن ها است.

به همین ترتیب برای گرید آف ۲، باید ۸۰ درصد از قیمت گرید آن را در نظر بگیریم. همچنین برای گرید آف ۳ باید ۶۰ درصد از قیمت گرید آن ها را در نظر بگیریم. خرید و فروش کلوخه بسیار کم است اما برای قیمت کلوخه نیز ۴۰ درصد از قیمت اولیه را در نظر می گیریم. با این فرمول تعیین قیمت برای گرید آف ها کار بسیار ساده ای است.

 

منبع: google search

 

 

نوشته های اخیر

دسته بندی ها